Hogyan érdemes finanszírozni új befeketéseinket?

Lízing, mint pénzügyi konstrukció

Nagyobb értékű eszköz beszerzésekor mindig felmerül a kérdés: hogyan érdemes finanszírozni a beruházást? A legtöbb esetben három lehetséges megoldás közül választhatunk.

Az eszköz megvásárlásához általában mélyen a zsebünkbe kell nyúlni. Ilyen nagy összeg azonban -főleg a kis- és középvállalkozások esetében- ritkán áll rendelkezésre. Ha mégis, akkor is megfontolandó, hogy nem lenne-e érdemesebb inkább befektetni ezt a tőkét, vagy más beruházásra fordítani.

Ha nem akarunk egyszerre sok pénzt költeni, akkor felvehetünk hitelt. Ez azonban sokszor hosszadalmas folyamat és a hitelbírálat sem egyszerű, pláne, ha egy kisebb, vagy nemrég indult vállalkozást szeretnénk az új eszközünkkel felfuttatni.

A harmadik, kevésbé ismert lehetőség a lízing, mely szintén lehetőséget ad arra, hogy a drága beruházás árát ne azonnal, hanem egy meghatározott időszak alatt kelljen kifizetni.

Mi a különbség hitel és lízing között?

Mind a hitel, mind a lízing esetében a finanszírozó „hitelezi meg” az eszközt, amelyet az ügyfél meghatározott időtartam alatt részletekben fizet ki. Közös tehát mindkét esetben a futamidő, törlesztőrészlet és a kamat. A leglényegesebb különbség az, hogy lízing esetén annak tárgya a lízingbe adó tulajdonában marad a szerződés lejártának végéig. Ennek előnye, hogy maga az eszköz lesz a finanszírozó biztosítéka, így akár olyan vállalkozás is igénybe tudja venni a lízingszolgáltatást, amely egy banknál nem felelne meg a hitelbírálati követelményeknek.

Milyen fajtái vannak a lízingnek?

Alapvetően két nagy típusa van a lízingszerződéseknek.

  1. Az operatív lízing gyakorlatilag egy tartós bérleti szerződés. Ebben az esetben a szerződés tárgya nem maga az eszköz, hanem egy szolgáltatás: a lízingbe adó meghatározott díj ellenében a lízingbe vevő használatába adja az eszközt, de a futamidő lejártakor az visszakerül a finanszírozóhoz, akinek továbbra is megmarad a tulajdonjoga.
  2. Pénzügyi lízing alapvetően egy finanszírozási forma. Ezen belül megkülönböztetjük a nyílt és zárt végű pénzügyi konstrukciókat. Ezek közt a fő különbség az, hogy míg a zárt végű lízingnél a tulajdonjog a futamidő végén automatikusan a lízingbe vevőhöz kerül, addig a nyílt végű lízingnél csak vételi joggal rendelkezik, azaz ekkor kell eldönteni, hogy ő -vagy egy általa megnevezett harmadik fél- meg szeretné-e venni a lízing tárgyát képező eszközt.

Melyik lízingtípus a jellemző a kishaszongépjárművek piacán?

Magyarországon az elmúlt évek adatai alapján egyértelműen látszik, hogy a kishaszongépjárművek esetében a finanszírozási forma egyre inkább eltolódik a lízing felé, miközben a hitelre vásárolt járművek száma csökken. A nagyvállalatok sokszor választják az operatív lízinget, hiszen ehhez sokszor egyéb flottakezelési szolgáltatások is társulnak. Kis- és középvállalkozások esetében a zárt végű pénzügyi lízing a jellemző.

Milyen előnyeim származnak abból, ha járművemet zárt végű lízing konstrukcióban szerzem be?

  1. Nem kell a tartalékaidhoz nyúlnod: ha vállalkozásodnak drága eszközre van szüksége, a lízing segítségével nem kell sem az értékes működési tőkédhez, sem pedig a hitelkeretedhez nyúlnod. Azokat így a későbbiekben más jellegű fejlesztésekhez, spontán szükségessé váló beruházásokhoz is fel tudod majd használni, vagy felhasználhatod egy nagyobb, gyorsabb megtérüléssel kecsegtető befektetéshez.
  2. Csökkentheted a kockázatot: Lízing esetén előre egyeztetett havi fix törlesztőrészletet fizetsz, így rövid és hosszú távon egyaránt könnyebben tudsz tervezni.

Mi történik a könyveimben, ha zárt végű lízinggel vásárolok?

Ebben az esetben az eszköz használati joga a lízingbe vevőhöz kerül, tehát „úgy viselkedik”, mintha a vállalkozás sajátja lenne. Ez azt jelenti, hogy a járművet fel kell majd venni a könyveidbe. Ennek előnye, hogy a kalkulált értékcsökkenés elszámolható a vonatkozó szabályok szerint, sőt a lízingkonstrukcióhoz kötőtő kamatot is el lehet számolni ráfordításként. Az esetleges beruházási adókedvezményeket is igénybe lehet venni a lízingelt eszközökre. Másik oldalon un. lízingkötelezettség fog megjelenni. Magyarul, számvitel szempontjából úgy kell kezelni a járművet, mintha saját forrásból vásároltad volna meg.

A zárt végű lízing könyvelési a szempontból termékértékesítésnek számít, hiszen a felek már a szerződés megkötésekor megállapodnak abban, hogy a futamidő végén a lízingbevevő tulajdonába fog kerülni az eszköz.  Az áfaszabályok is e szerint kezelik ezt a tranzakciót. Ez azt jelenti, hogy kishaszongépjármű esetén az áfa visszaigényelhető, ha a cég alap esetben is jogosult lenne erre.
Erről bővebben olvashatsz a Magyar Lízingszövetség oldalán is.

Miért éri meg a járműberendezésemet is lízinggel beszerezni?

Bár egy új haszongépjármű ára mellett a járműberendezés költségei eltörpülnek, mégis érdemes elgondolkodni azon, hogy azokat is ezen pénzügyi konstrukcióval szerezze be a vállalkozás. Ha épp nem áll rendelkezésre elég tőke, vagy azt szeretnéd másba fektetni, akkor az egyösszegű vásárlás helyett igen kedvező havidíjjal tudod lízingelni és használni a Sortimo rendszereit.

A lízing-konstrukciónak köszönhetően az igény felmerülése után igen rövid határidővel beszerelhető lesz a rád szabott járműberendezés. Így ahelyett, hogy megvárnád, amíg összegyűlik annak ára, szinte azonnal használatba tudod venni. Rendszereink igényeidtől függően 25.000-85.000 Ft-os havi törlesztőrészlettel elérhetőek. Felméréseink szerint egy jól kialakított polcrendszer segítségével átlagosan 15-20%-kal, de akár 35-40%-kal is javítani lehet a munka hatékonyságát. Ez alapján könnyen kiszámolható, hogy a Sortimo polcrendszere bőven kitermeli a lízing havi díját.

Hogyan tudom igénybe venni a Sortimo által kínált lízing-konstrukciót?

Ha az új autót lízinggel szerezed be, akkor legegyszerűbb ebbe a szerződésbe belefoglalni a járműberendezést is. A havi törlesztőrészlet nem fog jelentősen változni és az adminisztáció is jelentősen egyszerűbb lesz. Ehhez csak annyi kell, hogy a jármű vásárlása előtt felvedd a Sortimoval a kapcsolatot.  Természetesen már meglévő járműbe is lehetséges új berendezést vásárolni lízingre, munkatársaink ebben is szívesen segítenek.